راهنمای جامع باتری آیفون

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

هرکسی که گوشی آیفون داشته‌باشد، ممکن است نگران باتری آن هم بشود. ممکن است گوشی شما زود به زود شارژ خالی کند، ممکن است عمرباتری شما کاهش یافته‌باشد و یا حتی نگران باشید چگونه باید از باتری آیفون خود مراقبت کنید. آیا موقع خواب می‌توان گوشی را به شارژ زد؟ پس این راهنمای جامع برای شما طراحی شده، در این مقاله همراه ما باشید.

باتری آیفون چه ویژگی‌هایی دارد؟

قسمت اعظم فضای داخلی در زیر کاور پشتی آیفون را باتری در برمی‌گیرد. باتری آیفون از جنس سلول لیتیوم یون (LIB) قابل شارژ است که به گفته اپل، عمر آن در مقایسه با سایر باتری‌های گوشی طولانی است. این باتری از جیوه، سرب، نیکل و کادمیوم ساخته شده‌است. این باتری‌ها بسیار سبک وزن هستند، بسته به مدل، باتری به تنهایی بین ۲۶ گرم و ۶۰ گرم  وزن دارد.

چرخه عمر باتری

این اولین چیزی که باید در مورد دوام باتری بدانید، این است: آیفون‌ها طول عمر باتری خود را نه براساس سال، بلکه بر اساس چرخه اندازه گیری می‌کنند. درصد باتری را در سمت راست بالای تلفن خود نادیده بگیرید، این بخش هیچ ارتباطی با چرخه باتری ندارد. چرخه شارژ مدت زمانی است که باتری شما به ۱۰۰٪ برسد.وقتی گوشی خود را تنها وقتی ۴۰ درصد شارژ دارد به شارژر بزنید یعنی تنها از ۶۰ درصد یک چرخه استفاده کرده‌اید. بنابراین می‌توانید ۴۰ درصد باقی مانده را بعدا استفاده کنید. به این صورت در دوبار شارژ تنها از یک چرخه استفاده کرده‌اید.

طول عمر باتری آیفون چیست؟

تعیین دقیق طول عمر دستگاه بسیار دشوار است زیرا این امر به میزان کار شما بستگی دارد. دستگاه شما چه مدت روشن است؟ چند ساعت در روز از آن استفاده می‌کنید؟ چند بار آن را شارژ می‌کنید؟ این‌ها سوالاتی هستند که طول عمر باتری به آن بستگی دارد. به همین دلیل طول عمر به طور معمول در چرخه‌های شارژ اندازه گیری می‌شود.
هر زمان که یک چرخه را کامل طی کنید، عمر باتری کاهش می‌یابد. این موضوع خیلی تدریجی اتفاق می‌افتد، بنابراین متوجه آن نخواهید شد. واکنش شیمیایی مورد نیاز برای تولید برق، لایه‌های نازکی از لیتیوم را به عنوان یک محصول جانبی ایجاد می‌کند. این لیتیوم، الکترودها را می‌پوشاند. بنابراین مقاومت داخلی را افزایش می‌دهد و این موضوع میزان شارژ قابل استفاده برای تأمین انرژی دستگاه شما را کاهش می‌دهد.

اپل همیشه بر این تصور ایستاده که حدود ۴۰۰ چرخه طول می‌کشد تا باتری گوشی یا iPod شما از ۱۰۰ درصد ظرفیت اصلی به ۸۰ درصد برسد. این زمان برای استفاده معمولی تقریبا دو تا سه سال است. بعد از این مرحله، احتمالا متوجه خواهید شد که گوشی شما به اندازه قبل شارژ نگه نمی‌دارد. با این حال، هنوز هم قابل استفاده است.

تنظیمات باتری

با رفتن به Settings > Battery، تمام تنظیماتی که می‌توانید با باتری گوشی انجام دهید، پیدا می‌شود. در ادامه در مورد تنظیمات باتری و کارهایی که برای بالا رفتن عمر باتری می‌تواند انجام دهید، اطلاعات بیشتری در اختیار شما قرار خواهیم داد.

درصد باتری

 

در نوار وضعیت، می‌توانید میزان شارژ باتری حال حاضر خود، را ببینید اما معمولا این میزان به صورت عدد نیست. در منوی تنظیمات، به سادگی می‌توانید نمایش میزان درصد باتری را روشن کنید و یک اندازه گیری واقع بینانه‌تر در سمت راست بالای گوشی از میزان باتری خود داشته‌باشید.

اما گاهی اوقات ممکن است شارژ گوشی شما ۲۰ درصد باشد و بعد ناگهان خاموش شود. این وضوع به طور کلی به دلیل سن باتری است. ظرفیت باتری به مرور زمان تخریب می‌شود. بنابراین ۱۰۰ درصد تنها نشان دهنده، نهایت میزان شارژی است که می‌تواند نگه‌دارد.

برای افزایش دقت درصدی باتری، باید آن را دوباره کالیبره کنید که آسان‌تر از آن است که به نظر می‌رسد. بیشتر ما به طور تصادفی اجازه داده‌ایم که باتری کاملا خالی شود. برای کالیبره کردن مجدد، باید این کار را عمدا انجام دهید. در برابر اصرار برای شارژ گوشی با ۱۰٪ مقاومت کنید. بگذارید گوشی خاموش شود.

بعد از انجام این کار، آن را به برق وصل کنید تا شارژ شود. باتری آیفون پس از رسیدن به توان کافی برای انجام کار، به طور طبیعی روشن می‌شود. پس از آن، دوباره دستگاه را خاموش کنید. نگران نباشید، می‌توانید هنگام خاموش بودن دستگاه را شارژ کنید. باید دستگاه دوباره تا ۱۰۰٪ شارژ سود. به دلیل غیرفعال بودن صفحه، باید از حدس استفاده کنید. ما به شما توصیه می‌کنیم اگر مدل نسبتا جدیدی دارید، حداقل 2 ساعت صبر کنید.

سپس هنگام شارژ گوشی را روشن کنید و مطمئن شوید که به ۱۰۰٪ رسیده‌است. اگر چنین بود، آن را از برق بکشید. باتری شما اکنون دوباره کالیبره شده‌است. انجام این کار به صورت نیمه منظم تمرین خوبی است. این کار را هر ۶ ماه یک بار انجام دهید.

برنامه‌هایی که از باتری استفاده می‌کنند

در پایین تنظیمات باتری، میزان مصرف برنامه‌های خود را مشاهده خواهید کرد. برای نشان دادن میزان استفاده در ۲۴ ساعت گذشته یا ۷ روز گذشته می‌توانید این گزینه را فعال کنید. با کلیک بر روی نماد ساعت کنار برنامه‌ها، بیشترین میزان زمان استفاده از صفحه یا اجرای برنامه در پس زمینه نشان داده می‌شود.

به طور معمول، برنامه‌های پیش فرض مانند موسیقی، عکس و پیام (به عنوان مثال iMessages ، SMS و MMS) نسبت به موارد نصب شده مانند Facebook ، Twitter و Pokémon Go مقدار کمتری از باتری استفاده می‌کنند.

 

برنامه Safari استثنایی در این مورد است، طبیعتا بستگی به این دارد که برای چه مدت از اینترنت استفاده می‌کنید. اگر هر برنامه واحدی در ۲۴ ساعت ۳۰٪ یا بیش از ۲۵٪ در هفته استفاده شود، باید در مورد آن محتاط باشید.

No Cell/Mobile Coverage

ممکن است از شنیدن آن شوکه شوید ولی حالت ((No Cell Coverage))  یا ((No Mobile Coverage) در تخلیه باتری تاثیر زیادی دارد. این میزان فقط هنگام استفاده از iOS 9.2 یا جدیدتر نشان داده می‌شود، اما همه گوشی‌های هوشمند را تحت تأثیر قرار می‌دهد. ممکن است قبلا در مورد آن اطلاعاتی نداشته باشید.

وقتی تلفن شما سیگنال کمی دارد یا فاقد سرویس است، سیستم عامل برای حفظ یا یافتن اتصال، خروجی آن را افزایش می‌دهد. دسترسی Wi-Fi مهم نیست زیرا نمی‌توانید برای برقراری تماس و پیامک روی اینترنت حساب کنید. دوره‌های پایدار و بدون اتصال میزان شارژ گوشی را کاهش خواهندداد. حتی مدت کوتاهی حضور در خانه‌ای بدون سرویس بر باتری شما تأثیر می‌گذارد.

با روشن کردن حالت هواپیما می‌توانید جلوه‌های آن را محدود کنید، اما این امر همچنین باعث جلوگیری از سیگنال‌های ورودی می‌شود. بنابراین اگر موفق به یافتن اتصال شوید، پیام‌ها تا زمانی که دوباره آن را غیرفعال نکنید وارد نمی‌شوند. اگر نیاز به استفاده از iMessage و دسترسی به روتر نزدیک دارید، همیشه می توانید پس از روشن کردن حالت هواپیما با لمس Settings > Wi-Fi > On به اینترنت متصل شوید.

Low Power Mode

اگر شارژ شما به ۲۰٪ کاهش یابد، گوشی پیشنهاد می‌دهد از حالت کم مصرف (Low Power Mode) استفاده کنید. این تنظیمات وقتی به ۱۰٪ برسید هشدار داده می‌شود. متناوبا، می‌توانید این کار را خودتان از طریق Settings > Battery > Low Power Mode نیز انجام دهید. خیلی ساده است، این کار باعث می‌شود باتری شما در شرایط اضطراری بیشتر دوام بیاورد. می‌توانید این ویژگی را در همان منوی تنظیمات غیرفعال کنید. در غیر این صورت، این حالت وقتی باتری به ۸۰٪ برسد، به طور خودکار خاموش می‌شود.

وقتی حالت Low Power Mode را فعال کنید، نماد باتری شما زرد می‌شود. این حالت موارد زیر را خاموش می‌کند:

  • ایمیل
  • “Hey Siri”
  • تازه سازی برنامه پس زمینه
  • بارگیری خودکار، از جمله به روزرسانی برنامه
  • تصاویر پس زمینه حرکت

همچنین به طور پیش فرض قفل خودکار به ۳۰ ثانیه می‌رسد و از روشنایی صفحه نمایش شما می‌کاهد. علاوه بر این، گوشی کمی کندتر از حد معمول کار خواهدکرد، فقط به این دلیل که با کاهش عملکرد CPU و GPU در مصرف انرژی بیشتری صرفه جویی می‌کند. برخی از برنامه‌ها زمان فعال بودن حالت کم مصرف را تشخیص می‌دهند و ممکن است ویژگی‌های خاصی را که بیشترین مصرف انرژی را دارند، از کار بیندازند.

مطالعات نشان می‌دهد که باتری آیفون در حالت کم مصرف می‌تواند بین ۳۰ تا ۴۰ درصد بیشتر از آنچه که معمول است؛ دوام داشته باشد.اگر شک دارید، آن را امتحان کنید. کاهش میزان فعالیت‌های غیرضروری، به معنای شارژ سریعتر آیفون شما نیز خواهدبود!

آیا می‌توان همیشه از این ویژگی استفاده کرد؟

پاسخ دادن به این سوال مشکل است زیرا تا حد زیادی به انتظار شما از دستگاه بستگی دارد. حالت کم مصرف باعث می‌شود که باتری شما دوام بیشتری داشته باشد بدون اینکه به تلفن هوشمند آسیب برساند. عملکرد محدود خواهد بود، اما نه به میزان قابل توجهی.

از طرف دیگر، اگر دوست دارید گوشی شما به طور خودکار برنامه‌ها را به روز کند یا می‌خواهید از لحظه ورود ایمیل به صندوق ورودی خود مطلع شوید برای شما مناسب نیست. اما اگر فقط می‌خواهید از آن برای موارد اضطراری استفاده کنید، گزینه مناسبی است. به علاوه، اگر آیفون خود را بالای ۸۰٪ شارژ کنید، این ویژگی بلافاصله غیرفعال می‌شود.

نکته مهم این است که، حالت کم مصرف به تلفن شما آسیب نمی‌رساند ، اما ضمن افزایش عمر شارژ، عملکرد آن را کاهش می‌دهد. این شما هستید که باید تصمیم بگیرید چه چیزی برای شما مهم است.

اگر باتری شما ضعیف شده چاره چیست؟

شارژ شما با سرعت نگران کننده‌ای تخلیه می‌شود و نگران هستید که چه کاری انجام دهید. خوشبختانه می‌توانید به راحتی عمر باتری خود را صرفه جویی کنید.

بدون شک، اولین کار شما این است که نسخه جدیدتر iOS را بارگیری کنید. اپل برای مشکلات مختلف در هر بار به روزرسانی، راه‌حل‌های جدید ارائه می‌دهد و این شامل مشکلاتی که کاربران با باتری خود تجربه می‌کنند، نیز هست.

کار بعدی این است که روشنایی صفحه خود را بررسی کنید. با کشیدن انگشت روی صفحه قفل یا از طریق Settings > Display & Brightness می‌توانید به این امر از طریق مرکز کنترل دسترسی پیدا کنید. روشنایی خودکار ممکن است به طور پیش فرض روشن باشد اما می‌توانید آن را تغییر دهید. فقط کمی تغییر دادن موجب می‌شود تا گوشی کمی بیشتر شارژ نگه دارد.

 

در همین منو، تغییر قفل خودکار به ۳۰ ثانیه به نظر می‌رسد که باعث صرفه جویی در مصرف انرژی شما می‌شود، اما این کار در بلند مدت جوابگو است. همین امر را می‌توان در مورد ویژگی نسبتا جدید Raise to Wake نیز گفت: خاموش کردن این ویژگی باعث روشن نشدن گوشی شما در هنگام تشخیص حرکت می‌شود. برای روشن‌کردن دستگاه خود باید از دکمه Home استفاده کنید.

خاموش کردن جلوه‌های تصویری مانند Perspective Zoom هنگام افزودن تصاویر پس زمینه باعث از صرفه‌جویی در انرژی باتری می‌شود.اینها همه تغییراتی است که تأثیر بسیار کمی در باتری خواهد داشت. با این حال، اصلاحات بعدی عملکرد آیفون شما را کمی تغییر می‌دهد، اما به عمر باتری کمک می‌کند.

از مرکز کنترل، می‌توانید بلوتوث را خاموش کنید. در همان صفحه، عملکرد Airdrop را تغییر دهید تا Airdrop  به صورت Receiving Off؛ در بیاید. به Settings > Privacy > Location Service بروید و برای صرفه جویی در مصرف شارژ آن را خاموش کنید. (اما استفاده از هر برنامه مجهز به GPS مانند Maps نیاز به این عملکرد دارد) برخی به شما توصیه می‌کنند Wi-Fi را نیز خاموش کنید، اما این کار بسیار غیر عملی است.

رفتن روی تنظیمات Airplane Mode کمکی می‌کند؟

به بخش تنظیمات بروید. آن آرم کوچک هواپیما را می بینید؟ این بخش حالت هواپیما (Airplane Mode) را فعال می‌کند. متناوبا، می‌توانید آن را در تنظیمات پیدا کنید. ممکن است بخواهید گاهی اوقات آن را روشن کنید زیرا مفید است. این کار به روشی مشابه حالت کم مصرف کار می‌کند و فعالیت‌هایی را که باتری شما را خالی می‌کند، محدود می‌کند.  علاوه بر این استفاده از داده‌های تلفن همراه را نیز متوقف می‌کند. اما استفاده از آن عواقبی دارد.

حالت هواپیما سیگنال‌های فرکانس رادیویی را به حالت تعلیق در می‌آورد، بنابراین شما قادر به ارسال یا دریافت پیام‌های متنی (از جمله iMessages) و ایمیل یا برقراری تماس نخواهید بود. بلوتوث شما غیرفعال خواهدشد. شما هیچ قابلیت اینترنتی نخواهیدداشت. Siri در دسترس نخواهد بود. اشتباه نکنید: این قابلیت کارهایی را که می توانید در iPhone انجام دهید به شدت محدود می‌کند. اگر انتخاب مستقیمی بین استفاده از این حالت و حالت کم مصرف است، به سراغ حالت دوم بروید.

با این وجود بیشتر روزها می‌توانید Airplane Mode را فعال کنید. این موضوع به این دلیل است که سرعت شارژ را افزایش می‌دهد! گوشی خود را به شارژر وصل کنید و حالت هواپیما را روشن کنید. صفحه تنظیمات را باز بگذارید تا به یاد داشته باشید هنگام جدا کردن دستگاه از برق، دوباره آن را خاموش کنید.

مطمئن نیستید حالت هواپیما روشن است؟ بالا سمت چپ صفحه خود را بررسی کنید؛ اگر یک نماد کوچک هواپیما جایی وجود دارد که قرار بود تنظیمات شرکت مخابراتی در آن باشد، باید این مورد را اصلاح کنید. این کار البته یک روش عالی برای افزایش شارژ سریع  گوشی شما است.

آیا بستن برنامه‌ها باعث بهبود باتری می شود؟

 

این افسانه مدت‌ها است که وجود دارد و قطعا پابرجا است. این موضوع احتمالا از این واقعیت ناشی می‌شود که می‌توانید با دوبار کلیک کردن روی دکمه صفحه اصلی، برنامه‌ها را ببندید. اما این کار درست نیست در واقع، بستن برنامه‌ها برعکس آنچه در تلاش برای دستیابی به آن هستید، انجام می‌دهد. هر وقت برنامه‌هایی را که قبلا  بسته‌اید، دوباره باز کنید، برای بارگیری مجدد آن از CPU بیشتری استفاده می‌شود.

وقتی از برنامه‌ای استفاده می‌کنید اما به صفحه اصلی باز می‌گردید، آن برنامه به طور موقت مسدود می‌شود. اما همچنین خود را تازه‌سازی می‌کند، بنابراین هنگام بازگشت به برنامه، جدیدترین مطالب را دریافت می‌کنید. خوشبختانه اصلاح این مورد آسان است.

به سادگی به Settings > General > Background App Refresh بروید. از آنجا، می‌توانید آن را کاملا خاموش کنید یا بسته به تنظیمات دلخواه خود برنامه‌های جداگانه را تغییر دهید. بازی‌ها می‌توانند شارژ زیادی مصرف کنند. آنها برای بارگیری و سپس حفظ سطح مناسبی از گرافیک، انرژی زیادی می‌گیرند. همچنین می‌توانند باعث گرم شدن تلفن شما شوند.

در مرحله دوم، برنامه‌های رسانه‌های اجتماعی، از جمله پیام رسان‌هایی مانند WhatsApp و Facebook وجود دارد. مسئله اصلی به ویژه بررسی به روزرسانی‌های وضعیت برنامه توسط شما نیست، اگرچه این موضوع هم در کاهش باتری دخیل است. در عوض، مشکل این است که چگونه آنها در پس زمینه خود را تازه‌سازی می‌کنند.

هر برنامه‌ای است که از GPS استفاده می‌کند، مصرف باتری را افزایش می‌دهد. متأسفانه یکی از این برنامه‌ها شامل نقشه نیز می‌شود. خوشبختانه، مورد دیگری برای رفع مشکل وجود دارد: به Settings > Privacy > Location Services بروید. از آنجا می‌توانید GPS را برنامه به برنامه غیرفعال کنید. شما نمی‌خواهید که هیچ برنامه‌ای به گونه‌ای تنظیم شود که داده‌های مبتنی بر مکان همیشه مجاز باشند. به هر حال ممکن است از درخواست کننده چنین اطلاعاتی شوکه شوید و در این موارد، به گزینه Never مراجعه کنید.

شارژ کردن

 

مردم می‌توانند در مورد شارژ تلفن خود کمی شکاک فکر کنند. در صورت خراب شدن کابل مدام آن را چک می‌کنند. نگرانند که شارژ خیلی طولانی شده‌است. آنها به دنبال ترفندهایی برای شارژ سریعتر هستند. نیازی به گفتن نیست که ۸۰٪ – ۱۰۰٪ شارژ باید کافی باشد تا در بیشتر طول روز دوام داشته باشد.

شارژ کامل گوشی هوشمند آیفون حدود ۲ ساعت و ۳۰ دقیقه طول خواهد کشید. اگر فقط یک ساعت وقت دارید، حالت هواپیما را روشن کنید: این کار باید فقط در ۶۰ دقیقه برای شارژ کامل زمان ببرد. حالت هواپیما سرعت کار را بسیار بالا می‌برد به طوری که یک ساعت باید زمان کافی برای شارژ  ۷۰٪ – ۸۰٪ باشد.

باتری‌های لیتیوم یون واقعا هوشمند هستند، اما کاری که آنها انجام می‌دهند عفلانی به نظر نمی‌رسد. به طور شگفت آوری سریع به طور معمول حدود ۸۰٪ شارژ می‌شوند، اما رسیدن به ۱۰۰٪ حدود ۴۵ دقیقه طول می‌کشد. دلیل این امر این است که به باتری زمان می‌دهد تا خنک شود و به تدریج با دقت بیشتری ظرفیت پر شود.

بیشتر مواقع نگه داشتن باتری در جایی بین ۴۰ تا ۸۰ درصد ایده خوبی است. مطمئنا فقط در شرایط خاص کمتر از ۲۰٪ و در موارد اضطراری به زیر ۱۰٪ می‌رسیم.

اپل به شما توصیه می‌کند هر ماه برای بهبود دقت درصد مجددا آنرا کالیبره کنید اما این کار ضروری نیست. بعید به نظر می‌رسد که باتری شما در این زمان کم به طور قابل توجهی کالیبراسیون خود را از دست بدهد، بنابراین بهتر است هر سه ماه یا شش ماه این کار را انجام دهید.

می‌توان هنگام شارژ از گوشی استفاده کرد؟

افسانه‌های بسیاری در مورد این ایده ساخته شده که استفاده از گوشی در هنگام شارژ به باتری آسیب می‌رساند. اما به طور کلی، ادامه پاسخگویی به تماس‌ها و پاسخ به پیام‌ها مشکلی ایجاد نخواهد کرد. در صورت فعال کردن حالت هواپیما، این کار امکان پذیر نخواهد بود. با این حال باید از انجام بازی یا اجرای برنامه‌های دیگری که از CPU زیادی استفاده می‌کنند، خودداری کنید. این موارد به طور طبیعی باعث گرم شدن گوشی می‌شوند و همچنین شارژ آن نیز گرم می‌شود. این موضوع به ندرت خطرناک است اما چون غیرضروری است، چرا خطر را بپذیرید؟

برخی به شما خواهند گفت که گوشی درحال شارژ خطر آتش سوزی دارد و مسلما در موارد نادر، این موضوع درست است. آیفون خود را زیر بالش خود قرار ندهید یا جایی که احتمال دارد در ملحفه شما پیچیده شود، در غیر این صورت خطر جدی شما را تهدید نخواهد کرد. احتمال وقوع هر اتفاق ناگواری بسیار ناچیز است.  اما گذاشتن گوشی در برق آن هم در طول شب، عمر آن را کوتاه می‌کند.

آسیب این کار به دلیل اثر شارژ قطره‌ای است. آنچه که در واقع اتفاق می‌افتد اگر شارژ گوشی بیش از ۱۰۰٪ شود، این است که گوشی مقدار شارژ را در حد ناچیزی کم می‌کند. بنابراین به ۹۷٪ سقوط خواهد کرد و سپس تا ۱۰۰٪ دوباره شارژ خواهد شد. تصور کنید این روند در طول شب اتفاق بیافتد.

پس چرخه شارژ و چگونگی کاهش طول عمر باتری را بخاطر بیاورید. این درصدهای کم، جمع شده و در چرخه‌های شارژ حساب می‌شوند. بسیاری هنوز فکر می‌کنند که این حرف جدی نیست اما خسارت انجام این کار بسیار اساسی است. اپل به شما توصیه می‌کند در دمای بین ۶۲ درجه و ۷۲ درجه فارنهایت (یا ۱۶ درجه و ۲۲ درجه سانتیگراد) از تلفن خود استفاده کنید یا آن را شارژ کنید که به طور کلی دمای اتاق در نظر گرفته می‌شود.

هنگام شارژ، آیفون خود را رو به پایین قرار دهید. نه تنها هنگام شارژ بلکه به طور کلی این کار را انجام دهید. این کار در به روزرسانی سیستم، Facedown Detection نام دارد که می‌داند چه زمانی صفحه دستگاه مشاهده نمی‌شود، یعنی وقتی روی سطح صاف دیگری است. معنای ساده این قابلیت این است که تلفن شما هنگام وارد شدن پیام، سر و صدا ایجاد می‌کند یا لرزش می‌کند، اما اعلان‌ها ظاهر نمی‌شوند.

این کار باعث صرفه جویی در مصرف باتری آیفون می‌شود، زیرا باعث روشنایی صفحه نمی شود تا بلافاصله هر اعلان را نمایش دهد. علاوه بر این، حواس شما دائما با برنام‌های پیام رسان منحرف نمی‌شود. زمان کمتری که برای گوشی شما صرف شود، به معنای مصرف کمتر انرژی است.

آیا بهتر است از شارژر اصلی استفاده کنیم؟

در اواخر سال ۲۰۱۶، انجمن استانداردهای تجارت در انگلیس آزمایشاتی را روی ۴۰۰ شارژر گوشی‌های هوشمند انجام داد. فقط سه عدد عایق بندی لازم را برای محافظت در برابر شوک‌های الکتریکی داشتند. جیلیان گای از Citizens Advice هشدار داد:

((کالاهای الکتریکی تقلبی بی‌کیفیت و دربدترین موارد ناامن هستند. به دنبال نشانه‌های جعلی مانند اشتباهات در نام‌های تجاری یا آرم‌ها باشید و از نظر علائم ایمنی آنها را بررسی کنید.))

اگر شک دارید از فروشندگان معتبر شخص ثالث خرید کنید، به دنبال مارک‌هایی باشید که می‌شناسید و علامت Made for iPhone (MFi) را بررسی کنید.

چگونه از نظر فیزیکی مواظب شارژر خود باشیم؟

 

داختن گوشی می‌تواند روی باتری تأثیر بگذارد. البته این بدان معنا نیست که همیشه چنین خواهد بود. همه ما بارها و بارها  گوشی‌های هوشمند خود را رها کرده‌ایم. شوک برخورد گوشی با زمین یا یک سطح سخت دیگر به طور طبیعی بر روی اجزای داخلی تأثیر می‌گذارد.  اگر بعد از ضربه گوشی دوباره شارژ نشود، این موضوع نشانه مشکلی در درون گوشی است. در بیشتر موارد مشکل عمده‌ای پیش نخواهد آمد.

اگر گوشی خود را با مدل جدیدتری جایگزین کرده‌اید، اما نمی‌خواهید از شر مدل قدیمی خود خلاص شوید احتمالا نگه داشتن آن ایده خوبی است. ممکن است از خود بپرسید که چگونه باید از گوشی که استفاده نمی‌شود، نگه‌داری کرد؟ممکن است در بعضی از محصولات الکترونیکی وقتی از آن استفاده نمی‌کنیم، باتری‌ها را بیرون بیاوریم.

خوشبختانه، نیازی به بیرون آوردن، باتری آیفون نیست. در واقع، توصیه می‌شود که اصلا باتری را لمس نکنید، چه برسد به اینکه خودتان آن را از بیرون بیاورید. به همین ترتیب، ممکن است فکر کنید که باتری خود را به طور کامل شارژ کنید یا آن را به طور کامل تخلیه کنید اما این کار را نیز نکنید. این کارها در واقع به عمر باتری آیفون آسیب می‌رسانند و در حالت دوم، می‌تواند به این معنی باشد که گوشی شما دوباره شارژ نمی‌شود. در عوض، آن را حدود ۵۰٪ شارژ کنید و دستگاه خود را خاموش کنید.

تخلیه کامل ممکن است به معنی تخلیه دائمی باشد، بنابراین در شرایط عادی دوباره شارژ نمی‌شود. شارژ ۱۰۰٪  می‌تواند به حداکثر ظرفیت باتری آسیب برساند و از طول عمر آن بکاهد. در صورت بروز مورد اول، بهترین گزینه شما تعویض باتری است.

اگر قصد دارید آن را برای مدت زمان طولانی نگه‌داری کنید، باید هر شش ماه آن را چک کنید. شارژ احتمالا اندکی کاهش خواهد یافت، در این صورت، باید تا ۵۰٪ دوباره شارژ کنید. فقط فراموش نکنید که قبل از قرار دادن دوباره آن در انبار، آن را خاموش کنید!

اطمینان حاصل کنید که دستگاه را در یک محیط خنک و بدون رطوبت نگه‌داری کرده‌اید. افسانه‌های مربوط به سرد نگه داشتن باتری در فریزر را فراموش کنید. آنها برای عملکرد در دمای اتاق طراحی شده‌اند، بنابراین ذخیره آنها در هر شرایط دیگری اصلا منطقی نیست.

مشکلات داغ شدن باتری آیفون

 

هرگونه درجه حرارت شدید بر روی باتری و عملکرد گوشی شما می‌گذارد. بیشتر ما نگران این هستیم که هر از چند گاهی  گوشی‌های ما داغ می‌شوند، اما تا زمانی دلایل آن را بشناسید، نگرانی بی‌مورد است.

ناگفته نماند که دستگاه‌ها در دمای اتاق بهترین عملکرد را دارند، برای شما چه معنایی دارد؟ به هر حال، دمای محیط بسته به محل زندگی، کارکرد گوشی و فصل متفاوت است.

دو دلیل اصلی وجود دارد که گوشی هوشمند بیش از حد گرم می‌شود. اولین مورد به دلیل دمای اتاق است. نور مستقیم خورشید به طور طبیعی باعث افزایش دمای گوشی می‌شود. دلیل دوم احتمال زیاد داغ بودن خود گوشی است: مشکلات داخلی / نرم افزاری می‌تواند دلیل این موضوع باشد. این مشکل کاملا طبیعی است، بنابراین خیلی وحشت نکنید.

کارکردهای گوشی شما باورنکردنی است. به گوشی به عنوان یک کامپیوتر کوچک فکر کنید. رایانه‌ها نیز گرمای زیادی تولید می‌کنند و آن را از طریق یک مخزن گرما به بیرون می‌فرستند تا دستگاه را خنک شپد. آیفون‌ها جایی برای خارج کردن گرما ندارند زیرا فضای کافی برای آن در گوشی‌های امروزی وجود ندارد. در عوض، گوشی این گرما را به قسمت پشتی هدایت می‌کنند تا به اتلاف آن کمک کند.

بعضی اوقات، این کار کافی نیست. باتری و سیستم روی تراشه (اساسا CPU آن) گرما تولید می‌کنند. برنامه‌ها و بازی‌ها مقصر این امر هستند و کار با آنها گرمای بیشتری تولید می‌کند. ممکن است فکر کنید برنامه Safari نیز مقصر بخشی از این گرما است، اما در واقع، وقتی صفحات بارگیری می‌شوند، استفاده از پردازنده کاهش می‌یابد.

در برخی از مدل‌های قدیمی، ممکن است نقشه‌ها مسئله ساز شوند. مخصوصا وقتی قابلیت‌های GPS با بازی ترکیب شده باشد مثلا در Pokémon Go. علاوه بر این، شارژ گوشی نیز باعث ایجاد گرمای بیش از حد می‌شود، بنابراین اگر گوشی گرم‌تر از حد معمول است، تعجب نکنید.

وقتی گوشی خیلی گرم شود، چه اتفاقی روی می‌دهد؟

باز هم، این موضوع به شرایط بستگی دارد، اما به هر حال گوشی اقدامات پیشگیرانه در برابر گرم شدن بیش از حد انجام می‌دهد. روشنایی صفحه ممکن است برای شروع کم شود. حتی ممکن است کاملا سیاه شود. عملکرد آن نیز تحت تأثیر قرار خواهدگرفت: احتمالا عملکرد بازی‌ها یا برنامه‌ها کند یا متوقف شود. همچنین احتمالا سیگنال را از دست خواهید داد. مشابه حالت هواپیما، فرکانس‌های سیگنال رادیویی ممکن است محدود شوند. بنابراین برای مدتی هیچ پیامی دریافت نخواهید کرد. بعلاوه، فلش دوربین به طور موقت غیرفعال خواهد شد که احتمالا انتظار آن را ندارید.

محتمل ترین نتیجه این است که یک پیام ویژه روی صفحه ظاهر می‌شود ، که می‌گوید:

دمای بالای آیفون، قبل از استفاده از آن باید خنک شود.

و همانطور که وعده داده شده، فقط باید مدتی صبر کنید تا دوباره بتوانید کاری با آن انجام دهید.

سرما و رطوبت

یک قاعده خوب این است که دستگاه خود را در معرض دمای کمتر از ۰ درجه سانتی گراد (۳۲ درجه فارنهایت) قرار ندهید، مطمئنا برای مدت زمان طولانی انجام این کار مناسب نیست.اگر هنگام دوش گرفتن یا حمام به موسیقی گوش دهید، ممکن است باتری خود را به خطر بیندازید. هر چیزی که بخار تولید کند بدیهی است که باعث افزایش دمای اتاق می‌شود.

تجمع رطوبت در هوا همچنین می‌تواند به معنای آسیب رساندن به عملکرد داخلی گوشی باشد. هرگونه اثرات مخرب بسیار تدریجی خواهدبود، اما به احتمال زیاد عمر باتری شما را کوتاه می‌کند. چنین خرابی فقط به باتری شما محدود نمی‌شود: آب می‌تواند بسیاری از اجزای زیر قاب را از بین ببرد، از جمله مدارها و مقاومت‌ها، و همچنین سیم کارت شما.

اکثر آیفون‌ها با سنسورهایی برای شناسایی آسیب آب، به ویژه در مادربرد، جک هدفون و درگاه شارژ، روبرو هستند. باز هم، یک مدل مقاوم مدرن در برابر آب، محافظت بیشتری نسبت به مدل‌های قدیمی خواهد داشت.

چگونه از داغ شدن گوشی جلوگیری کنیم؟

نگذاشتن گوشی در اتومبیل گرم یک روش ساده برای جلوگیری از گرم شدن بیش از حد است. پس وقتی در آفتاب هستید، باتری آیفون خود را در معرض اشعه خورشید قرار ندهید. سایه پیدا کنید، حتی اگر داخل کیف باشد. گوشی را جایی قرار ندهید که گرما نتواند خارج شود.

در موارد نادرتر ، یک محافظ می‌تواند گرما را به دام بیندازد و از اتلاف آن جلوگیری کند. این امر به ویژه در هنگام شارژ گوشی صادق است. اگر واقعا نگران گرم شدن گوشی در هنگام شارژ هستید، فقط کافی است محاقظ گوشی را برای مدتی بردارید و ببینید آیا این کار موثر است.

و اگر از سیستم قدیمی استفاده می‌کنید، به جدیدترین نسخه iOS به روز شوید. اپل قصد دارد عملکرد بهتری در ویژگی‌های بعدی را ارائه دهد. اگر یک برنامه پیش فرض فشار زیادی را به پردازنده وارد کند، به احتمال زیاد به روزرسانی بعدی به سرعت این مشکل را حل می‌کند به همین دلیل باید همه برنامه‌های خود را به طور منظم به روز کنید!

نکته اصلی این است که تعداد فعالیت‌های در حال انجام را کاهش دهید. برنامه‌ها را ببندید، به خصوص اگر در حال بازی یا تماشای ویدیو هستید. همچنین می‌توانید با کلیک کردن روی نماد بلوتوث در وسط مرکز کنترل، یا روشن کردن حالت هواپیما به مدت 10 دقیقه، بلوتوث را خاموش کنید.

اگر این یک مشکل مداوم باشد، ممکن است برنامه‌ها مقصر باشند. بخش Settings > General > Background App Refresh را بررسی کنید.

در واقع ، تنظیمات مکان خوبی برای بررسی هر چیزی است. بررسی کنید کدام برنامه بیشترین میزان مصرف را دارد، این احتمال وجود دارد برنامه‌هایی که به سمت بالا لیست آمده‌اند، باعث گرم شدن بیش از حد شده‌اند. برنامه‌هایی که بلافاصله بعد از کلیک بر روی آنها crash می‌شوند نیز نشانه‌ای از وجود اشکال هستند. در این صورت، به روزرسانی را بررسی کنید، فقط درصورت خنک بودن تلفن از این مورد استفاده کنید، یا در صورت ادامه این مشکل، حذف کامل آن را در نظر بگیرید.

اگر گوشی شما گرم شده آن را شارژ نکنید. شارژ آن فقط باعث افزایش دما می‌شود. اگر فکر می‌کنید شارژ گوشی دلیل بروز این مشکل است، آن را از برق جدا کنید و بگذارید تلفن و شارژر کمی خنک شود. وقتی دوباره گوشی را به برق متصل کردید، آن را بدون مراقبت رها نکنید.

وقتی گوشی گرم می‌شود، یک کار می‌توانید انجام دهید که تقریبا تضمین شده‌ که گوشی خنک می‌شود: آن را خاموش کنید. مدتی صبر کنید تا گرما از بین برود.

کلام آخر

شرم آور است که ما به ندرت درک می‌کنیم که اجزای پنهان شده در زیر قاب گوشی هوشمند چقدر پیچیده هستند. در عوض، نگران از دست دادن شارژ هستیم، گوشی را روی زمین می‌اندازیم و وقتی کمی گرم می‌شود استرس می‌گیریم.

بنابراین همانطور که دیدیم مشکلات مربوط به باتری معمولا جدی نیستند و با انجام چند توصیه ساده می‌توانیم عمر باتری خود را افزایش دهیم یا از گرم شدن آن جلوگیری کنیم. بنابراین دفعه بعدی که نگران مشکلات باتری آیفون بودید به این مقاله جامع سر بزنید،‌ شاید مشکلات شما اصلا جدی نبودند.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]